A PHP Error was encountered

Severity: 8192

Message: strpos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior

Filename: MX/Router.php

Line Number: 240

Backtrace:

File: /home4/ursascie/fabrikalalka.pl/application/third_party/MX/Router.php
Line: 240
Function: strpos

File: /home4/ursascie/fabrikalalka.pl/application/third_party/MX/Router.php
Line: 72
Function: set_class

File: /home4/ursascie/fabrikalalka.pl/index.php
Line: 312
Function: require_once

Fabrika Lalka - Lalki waldorfskie - Jak dbać o lalkę?

Jak dbać o lalkę?

« wróć

Szyję moje lalki po to, aby stały się czyimś najlepszym przyjacielem. Aby tak się stało, trzeba je przytulać, czesać, przebierać i szczypać w słodkie policzki. Wiadomo, że tak kochana lalka szmaciana z czasem się ubrudzi. Powstaje zatem pytanie, jak dbać o lalkę, aby jak najdłużej była piękna i wyjątkowa.
Moje lalki wykonane są z naturalnych materiałów. Ich ciałko i główka zawierają runo owcze, czyli wełnę, a skóra, tkaninę bawełnianą. Lalki waldorfskie najczęściej myje się jak małe dzieci, w wanience, misce, zlewie. Należy nalać letniej, nigdy nie gorącej, wody i delikatnego płynu do prania, tak jak byśmy planowali wyprać delikatną wełnę i włożyć lalkę do kąpieli. Większe zabrudzenia można przetrzeć delikatną myjką lub palcami. Należy uważać aby nie pocierać zbyt mocno danego miejsca. Pomimo, że trykot z którego wykonana jest skóra lalki jest bardzo odporny, może się lekko zmechacić w miejscu, które zbyt mocno będziemy szorować. Następnie lalkę należy wypłukać w czystej wodzie.

Po kąpieli lalkę zawija się w czysty ręcznik i delikatnie osusza. Potem należy odłożyć laleczkę w suchym i ciepłym miejscu aby powoli się suszyła. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinno się suszyć lalki bezpośrednio na kaloryferach, piecykach czy innych źródłach ciepła. Lalka jest wełniana i runo podczas kąpieli nasiąka mocno wodą, dlatego też czas suszenia lalki jest dość długi i może trwać nawet kilka dni. Jeśli tylko jest taka możliwość to polecam kąpać lalkę w gorące letnie dni, czas schnięcia będzie wtedy zdecydowanie krótszy.


Lalkę z czapeczką lub wełnianymi włosami można także wyprać w pralce w delikatnym płynie na programie do wełny. Sama w ten sposób prałam proste laleczki uszyte dla mojej córki. Metoda ta jednak zabiera wiele zabawy. Kąpanie lalki z dzieckiem może być ogromną frajdą i szansą na nauczenie dziecka troski i dbałości o małego przyjaciela.


Jeśli wasza lalka nie jest mocno ubrudzona, radzę czyścić ją miejscowo. Umycie rączek czy buzi pod bieżącą wodą, miękką myjką z odrobiną mydła usunie większe zabrudzenia, a laleczka będzie gotowa do zabawy najdłużej po kilku godzinach.


Aby nasza lalka przetrwała jak najdłużej, należy także zwracać uwagę na to, czy nie powstały na niej rozprucia czy dziury. Bawełniany trykot z którego lalka jest uszyta jest bardzo trwały, ale może się zdarzyć, że od malutkiej dziurki poprują się dalej oczka jak w rozerwanych rajstopach. Jeśli zauważycie jakiekolwiek uszkodzenie na lalce należy je jak najszybciej zacerować. Nie martwcie się tym, że lalka została gdzieś uszkodzona. Zacerowana dziurka może od tej pory odgrywać rolę pieprzyka, znamienia lub małej blizny, która tylko doda charakteru lalce i będzie świadectwem odbytych przez nią przygód.