A PHP Error was encountered

Severity: 8192

Message: strpos(): Non-string needles will be interpreted as strings in the future. Use an explicit chr() call to preserve the current behavior

Filename: MX/Router.php

Line Number: 240

Backtrace:

File: /home4/ursascie/fabrikalalka.pl/application/third_party/MX/Router.php
Line: 240
Function: strpos

File: /home4/ursascie/fabrikalalka.pl/application/third_party/MX/Router.php
Line: 72
Function: set_class

File: /home4/ursascie/fabrikalalka.pl/index.php
Line: 312
Function: require_once

O lalkach - Fabrika Lalka - Lalki waldorfskie

O lalkach

Lalki waldorfskie to ręcznie robione lalki, wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów, uszyte metodą waldorfską. Stanowią alternatywę dla masowo produkowanych, plastikowych zabawek. Każda lalka jest wyjątkowa i niepowtarzalna – jedyna w swoim rodzaju – jak każdy mały i duży człowiek.

 

Ich nazwa wzięła się od Szkoły Waldorfskiej powstałej przy fabryce Waldorf w Stuttgarcie, w której uczyły się dzieci robotników. Lalki waldorfskie miały pomagać dzieciom w rozwijaniu wyobraźni i budowaniu więzi z naturą.

 

Nazwa lalka waldorfska pochodzi od niemieckiego pedagoga żyjącego w XIX wieku, Rudolfa Steinera (1861-1925), twórcy szkoły waldorfskiej. Według Steinera, zabawki dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów, drewna, wełny i naturalnych tkanin. Dzięki temu dziecko ma bliższy kontakt z przyrodą.

Czym są lalki waldorfskie?

Lalka waldorfska jest stworzona do przytulania. Do zrobienia takiej lalki wykorzystuje się tylko naturalne materiały: runo owcze i trykot bawełniany, wełnę lub zwierzęce włosy. Lalki waldorfskie mają dziecięce proporcje ciała i delikatne rysy twarzy. Najbardziej charakterystyczną cechą tych lalek jest okrągła główka i delikatnie zaznaczona linia oczu. Dzięki temu twarzyczka nie wydaje się płaska, jak narysowana na kartce papieru, a staje się trójwymiarowa i przypomina buzię dziecka. Tradycyjna lalka waldorfska ma tylko lekko zarysowane usta i oczy. Rączki i nóżki robi się z prostego wykroju, a włosy mogą być najszybszą metodą przyszyte do główki.

Wykorzystywane do robienia lalek waldorfskich runo owcze i trykot bawełniany są bardzo wdzięcznymi materiałami. Dają wiele możliwości, więc osoby szyjące lalki często eksperymentują. Efektem są nowe, wykraczające poza tradycyjne metody wykonywania, lalki waldorfskie. Dzięki nowym technikom lalki mają wyraziste, okrągłe policzki, delikatnie zarysowane nosy a nawet wyrzeźbione usta i bródki. Mogą mieć uszy i wyszywane pępki, rzeźbione łokcie i kolana, stopy z palcami i dłonie z kciukami, albo wewnętrzny szkielet, dzięki któremu ich ręce i nogi zginają się, a lalka może przyjmować naturalne pozy.

O tak zmodyfikowanych lalkach mówi się często, że są inspirowane lalkami waldorfskimi lub, że są to artystyczne lalki szmaciane. Pomimo, że techniki ich wykonania znacznie odbiegają od tradycyjnych metod, często określa się je nazwą „lalki waldorfskie”. Jest to zabieg czysto pomocniczy. Dzięki temu łatwej zdefiniować i znaleźć lalki o tym szczególnym, uroczym wyglądzie. Wielu twórców nie ogranicza się do założeń szkoły waldorfskiej, a ich kreatywność i wyobraźnia pozwala wyczarować prawdziwe, małe dzieła sztuki. I chociaż nie można o nich powiedzieć, że są to tradycyjne lalki waldorfskie, łączą je wspólne fundamenty: są unikatowe, wykonane ręcznie i z naturalnych materiałów.

Materiały używane do robienia lalek waldorfskich

Z czego robi się lalki waldorfskie? Wykonywane są wyłącznie z naturalnych materiałów. Moje lalki powstają z wysokiej jakości, czystego runa owczego od polskiego producenta. Na skórę lalek używam specjalnego trykotu bawełnianego produkowanego dla osób robiących lalki. Wykorzystywany przeze mnie trykot wytwarzany jest w Szwajcarii i posiada certyfikat OEKO-TEX®. Tekstylia oznakowane etykietą OEKO-TEX® oznaczają, że produkt został przebadany przez niezależny instytut badawczy pod kątem ponad 100 parametrów istotnych dla zdrowia i uzyskał pozytywne wyniki, zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa zdrowotnego. Na włosy wykorzystuję naturalne, wełniane włóczki lub specjalnie przygotowane, piękne włosy zwierząt.

 

Jak zatem powstaje lalka waldorfska? Pierwszym etapem jest stworzenie głowy. Formuje się ją ze zrolowanego i dość mocno opakowanego w gazę runa owczego. Tak przygotowaną główkę owija się następnie mocno sznurkiem, dzięki czemu powstaje charakterystyczna dla tych lalek linia oczu, kształt policzków i owal buzi.

Skóra jest uszyta z bawełnianego trykotu. Jest to wytrzymała, lekko rozciągliwa tkanina w pięknych kolorach odzwierciedlających naturalne odcienie skóry. Rączki i nóżki lalki wypełnia się runem owczym. Lalka waldorfska musi być solidnie wypchana i starannie zeszyta na maszynie, żeby szwy nie rozeszły się podczas użytkowania przez długie lata.


Włosy lalek można zrobić z różnych, naturalnych materiałów. Dla mniejszych dzieci najlepsze są włosy haftowane wełnianą włóczką. Włóczkowe włosy są bardzo wytrzymałe, nie są podatne na filcowanie i nie mają drobnych włókienek, które mogą wychodzić podczas zabawy. Taką lalką można się bez obawy bawić a kiedy jest taka potrzeba nawet wyprać. Haftowane, długie włosy można czesać palcami i układać w różne fryzury, spinać w kitki, zaplatać warkocze i małe koczki.


Inną włóczką wykorzystywaną do tworzenia uroczych czuprynek jest włóczka moherowa. Wełna ta posiada długie „kłaczki”, które po odpowiednim ułożeniu i wyczesaniu idealnie przypominają krótkie, miękkie niemowlęce włosy. Z włóczki moherowej najczęściej robi się „czapeczkę–perukę” przyszywaną do głowy lalki. Tego typu fryzura ułożona jest na stałe i nie ma możliwości jej zmiany. Wykorzystywana przez mnie włóczka DollyMo jest produkowana przez osoby, które same robią lalki. Ma piękne, naturalne kolory - od białego, poprzez blond, do ciemnego brązu.


Najbardziej efektywne fryzury dla lalek powstają z kozich włosów. Są to specjalnie przygotowane taśmy z włosami z których robi się peruki. Perukę można zrobić z wełny na szydełku lub uszyć z filcu. Włosy mogą być proste lub kręcone w fale, loczki lub sprężynki. Wyglądają bardzo naturalnie i na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od prawdziwych włosów. Można je układać w różne fryzury: kitki i warkocze.

Ubranka moich lalek uszyte są na maszynie oraz zrobione na szydełku. Używam do ich wykonania naturalnych tkanin i dzianin. Sukienki, bluzeczki i spodenki powstają z wysokiej jakości tkanin bawełnianych w kolorowe, piękne wzory. Stosuję także dzianiny bawełniane, tkaniny wełniane i lny. Gdy szukam materiałów na ubranka zwracam szczególną uwagę, aby były naturalne, miały jak najmniej sztucznych domieszek. Ta sama zasada dotyczy włóczek z których robię buciki, czapeczki i sweterki. Wykorzystuję miękkie i delikatne alpaki, naturalne wełny i włóczki bawełniane w pięknych, żywych kolorach.


Ubranka ozdabiam najczęściej bawełnianymi koronkami i wzorzystymi, rypsowymi tasiemkami. Na zapięcia stosuję plastikowe i drewniane guziczki. Staram się wyszukiwać tylko materiały starannie wykonane i wysokiej jakości. Chcę, aby ubranko lalki zachwycało detalami i nadawało swojej właścicielce wyjątkowego charakteru.